Yeni Google Benim İşletmem Uygulaması

Kullanıcıların konum bilgisinden yararlanarak dijital pazarlama başarısı elde etmek isteyen deneyimli dijital pazarlamacıların gözdesi, Google My Business ya da Türkçe adıyla Google Benim İşletmem hesabıdır.

Şimdi sizlere bu uygulamanın güncellenmiş optimizasyon sırlarını verelim. Google MyBusiness nasıl optimize edilir? Hadi başlayalım.

Mobil aramaların artışına paralel bir şekilde giderek daha fazla önem kazanan yerel SEO, işletmenizin Google My Business hesabının etkili bir şekilde yönetilmesi sayesinde  çok daha önemli bir silaha dönüşebilir. Bu yazımızda Google My Business ile ilgili önemli detayları ve ipuçlarını paylaştık.

Google My Business hesabı, Google Arama Motoruna bağlı çalışan, ve işletme sahiplerinin çevrimiçi mevcudiyetini ispatlamasını sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Özellikle bölgesel çalışmalarda ön plana çıkan My Business, kullanıcıların bulunduğu konuma bağlı olarak efektif bir etkileşim fırsatı sağlar.

Doğru kullanıldığında kullanıcıların karar vermesine olumlu etki eder ve firmanızın Web sitesine olumlu trafik katkısı sağlayabilir. Ayrıca sadakat ve güvenilirlik açısından da kullanıcıya güven verdiğini söylemek mümkün. 

Bu güveni sağlayabilmek ve Web sitenize daha fazla trafik çekebilmek için öncelikle bir işletme hesabı açmanızı tavsiye ederiz. 

Google My Business Türkçe adı ile Google Benim İşletmem, işletmelerin dijital aramalarda çeşitli işletme bilgilerini kullanıcılar ile buluşturmasını sağlar. Bu sayede işletmeler çalışma saatleri, lokasyon bilgileri, iletişim bilgileri gibi bilgileri kullanıcı ile buluşturma şansı yakalar. Böylelikle işletmenin bir web varlığı olmasa bile lokal aramalarda potansiyel müşteriye ulaşma şansı artar. İşletmeler için ciddi avantajları olmasının yanında kullanıcılar için de ciddi avantajlar sağlar. Örneğin bir kullanıcı diğer kullanıcıların işletme hakkındaki değerlendirmelerini ve puanlamalarını görüntüleyebilir. Google My Business’in lokal bazda işletmelerin oldukça işine yaradığı bir gerçek. Bir işletme olarak bu hizmetin size sağlayabileceklerinize detaylı bir şekilde değinirsek;

  • İşletme hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılar, işletmenin sunduğu ürün ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olur.
  • Kayıt oluşturan firmalar diğer firmalara kıyasla daha profesyonel bir görüntü ve güven sağlar.
  • Kullanıcı işletme ile ilgili gerekli iletişim bilgilerine( adres, telefon, e-posta, web adresi vb.) ulaşma şansı yakalar.
  • İşletmeler ürün veya mekan ile ilgili görseller ekleyerek kullanıcılara daha detaylı bilgi aktarır.

Kulağa harika geliyor değil mi? Özellikle haritalar ile lokal bazda arama yapan kullanıcıların karşısına çıkmak müşteri trafiğinize ciddi bir biçimde yansıyacaktır. Peki bu imkanlara nasıl erişeceğiz?

Google haritalar ve arama sonuçlarında işletmenizin listelenmesi için Google My Business kaydı oluşturabilirsiniz. Ücretsiz bir servis olduğu için ek bir ödemeye gerek duymadan, sadece gmail hesabı ile kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Sahip olduğunuz gmail hesabı ile panel üzerinden oturum açarak başlayabilirsiniz. Gmail hesabınız yok ise hızlı bir şekilde gmail hesabı oluşturup adımlara devam edebilirsiniz.

Kayıt işlemlerimizin ilk aşamasını tamamladıktan sonra konum ekle butonu ile işletmenizin konumunu ekleyebilirsiniz. Butona tıklamanız ile birlikte sizden işletmenizin adı, kategorisi, web adresi gibi bilgiler istenecektir. Adımları tamamladık fakat işletmemiz haritalarda aktif değil. Google tarafından adresin doğrulanması için bir doğrulama yöntemi seçmeniz gerekecektir. Tahmini 15 gün içerisinde adresinize ulaşacak olan doğrulama kodunu My Business hesabınızda bulunan doğrulama alanına girdiğinizde işletmeniz Google haritalar ve aramalarda listelenmeye başlayacaktır.

Kötü yorumlar da size bir fırsat sunabilir. İster ulusal bir şirket olun, ister yerel bir çiçekçi, müşterilerinizin markanızla yaşadığı tüm deneyimlere ulaşmak ve bunları kabul etmek önemlidir.

Hemen hemen herkes ikinci bir görüşü sever. Bu yüzden insanların%90’ı satın almadan önce yorumları okuyor. Yorumlarınız mükemmel bir 5 yıldızla geliyorsa, bu, bir müşteriyi işletmenizin tutkulu bir destekçisi haline getirme fırsatınızdır. Google Benim İşletmem (Google My Business) hesabına girerek bilgilerinizin listesini ve doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Aslında, bir araştırmaya göre iş potansiyellerinin %90’ı bir telefon görüşmesi yerine kısa mesaj almayı tercih ediyor.

Bu nedenle mobil mesajlaşma, pazarlama stratejinizin oldukça etkili bir parçası olabilir. Müşteri katılımını artırabilir ve satışı tamamlamaya yardımcı olabilir.

Google, mesajlaşma özelliğini bir çözüm olarak tanıttı. Artık bu özelliği etkinleştirebilir ve müşterilerinizle bire bir iletişim kurabilir, soruları yanıtlayabilir, yorumları kontrol edebilir ve bağlılığı artırabilirsiniz. Google My Business mesajlaşma özelliğini etkinleştirerek, müşterilerin doğrudan GMB listenizden SMS metni yoluyla size soru sorma seçeneğinin kilidini açmış olursunuz.